Azərbaycan tarixində 31 mart tarixi xalqımıza qarşı törədilmiş ən ağır və qanlı faciələrdən birinin ildönümüdür
1918-ci ildə baş vermiş bu faciə, yalnız Azərbaycan xalqının deyil, bütün insanlığın yaddaşında iz buraxmış bir hadisə olaraq tarixə keçmişdir. 31 Mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü olaraq qeyd edilir və bu günün tarixdəki əhəmiyyəti həm milli, həm də ümumbəşəri baxımdan böyükdür. 1917-ci ildə Çar Rusiyasının süqut etməsi ilə başlayan siyasi qeyri-sabitlik və sosial gərginliklər, əhalinin müxtəlif etnik qrupları arasında qarşıdurmalara səbəb olmuşdu. Azərbaycan torpaqlarında bu gərginlik xüsusilə erməni millətçilərinin törətdiyi qanlı əməllərlə daha da dərinləşdi.
1918-ci ilin martında, xüsusilə Bakı və onun ətraf bölgələrində, erməni silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanlılara qarşı genişmiqyaslı soyqırım həyata keçirildi. Bu hadisələr nəticəsində minlərlə dinc Azərbaycanlı qətlə yetirildi, kəndlər yandırıldı, qadınlar və uşaqlar zorlandı, xalqın maddi-mədəni irsi məhv edildi. 31 mart hadisələri, təkcə fiziki soyqırımla kifayətlənməyib, həm də Azərbaycan xalqının milli kimliyini, tarixi yaddaşını silmək məqsədini daşıyırdı. Erməni millətçiləri tərəfindən həyata keçirilən bu qətliam, həm də həmin dövrdəki daxili müharibənin və regional münaqişələrin nəticəsi olaraq, xalqımıza qarşı etnik təmizləmə siyasətinin bir hissəsi idi. Azərbaycan xalqının təkcə fiziki yox, eyni zamanda mənəvi və mədəni dəyərləri də təhdid altında idi. Lakin bu soyqırımın qarşısında Azərbaycan xalqı yalnız fiziki cəhətdən deyil, həm də mənəvi baxımdan dimdik durdu. Azərbaycan xalqı, erməni millətçilərinin əməllərini beynəlxalq aləmə ifşa etməyi bacardı və bu faciənin üzərindən illər keçsə də, heç vaxt unutmadı. Azərbaycanlıların soyqırımına dair məlumatların geniş yayılması, bu hadisənin beynəlxalq aləmdə tanınması üçün mühüm addımlar atıldı. 31 mart günü, Azərbaycan dövlətinin və xalqının, özünün şərəfli tarixini qorumaq və gələcək nəsillərə doğru təbliğ etmək baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Bu gün Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü, yalnız keçmişin xatirəsi kimi deyil, həm də gələcəkdə belə faciələrin qarşısını almaq üçün bir dərs və çağırış kimi qeyd olunur. Bu faciə, milli birlik və bərabərliyin əhəmiyyətini bir daha vurğulayır və insanlığa qarşı yönələn hər cür nifrət və zorakılığın qarşısının alınmasının vacibliyini ortaya qoyur. Bizim üçün bu gün, həm də xalqlar arasında sülhün, anlayışın və həmrəyliyin təbliğ edilməsi, insan hüquqlarının qorunması naminə bir məsuliyyət günüdür.